top of page

Jsou jizvy po akné trvalé?

Aktualizováno: 6. 3. 2022Jizvy bývají nepěkným pozůstatkem vyšších stupňů zánětlivého akné. Příčinou vzniku je rozsáhlé poškození póru z důvodu zánětu, při zhojení se pak vytvářejí nevzhledné "propadliny" které nelze zakrýt ani make-upem. Druhou nejčastější příčinou je neodborné vymačkávání zanícených pupínků, které nejenže od akné nepomůže, ale zánět zatlačí hluboko do pórů, kde pak bakterie spolu s enzymem Lypáza dokoná své.


Typy jizev a další komplikace


Jizvy rozdělujeme do dvou základních skupin, obě mohou být důsledkem zánětlivého akné.


Atrofické jizvy jsou vpadlé ohraničené léze, které vznikají nedostatkem kolagenu během procesu hojení. Jizvy sahají pod úroveň povrchu pleti.


Hypertrofické a keloidní jizvy jsou pravým opakem, vystupují tedy nad povrch pleti. U koloidních jizev navíc dochází k nekontrolované tvorbě kolagenu, která sahá přes okraj původního poranění kůže.


OBA TYPY JIZEV SE MOHOU PROJEVIT I DELŠÍ DOBU PO ZALÉČENÍ AKNÉ

Pozánětlivé pigmentace další komplikací při zánětlivém akné bývají pozánětlivé pigmentace, a to jak lokální ztmavnutí pleti (hyperpigmentace), tak i extrémní zesvětlení pleti (hypopigmentace).Jsou jizvy po akné trvalé?

Vše se odvíjí od typu, stavu a stáří každé jizvy. Nejčastější formou léčby jizev po akné bývá laser nebo chemický peeling, nicméně obě tato řešení mají své vedlejší účinky a u některých typů pleti je vhodné se jim z bezpečnostních důvodů vyhnout.

Za pomoci Dermapen ošetření jsme schopni jizvení minimalizovat, v některých případech i plně odstranit, je však nutné dodržovat protokol předepsaný Autorizovaným Terapeutem. Nicméně prevence je vždy tím nejlepším řešením, a proto je vhodné vyhledat certifikovaného odborníka již při prvních projevech a nenechat akné dojít do pokročilých stádií.Důležité produkty na domácí použití