top of page

Aktivní látky v kosmetice-Jak fungují, a které bychom měli používat


Zjišťujete, že ať na pleť použijete, co chcete, nic nefunguje?


Stále se objevují jemné linky, pigmentace tmavne každým dnem a akné se jednoduše odmítá zklidnit – objeví se i při nejmenší hormonální nerovnováze.


Je možné, že vaše současné přípravky k péči o pleť neobsahují účinné látky potřebné k boji s těmito běžnými problémy pleti.


O aktivních látkách a o tom, které rozzáří pleť, jsme si promluvili s ředitelkou vývoje Dp Dermaceuticals Corri Matthews.


Co jsou aktivní látky v přípravcích k péči o pleť?

„Jednoduše řečeno, aktivní látka je cosi s prokázaným prospěšným vlivem na pleť,“ říká Matthews. „Například vitamín A. Je prokázáno, že omlazuje pleť

Volba přípravků s aktivními látkami je tou nejlepší sázkou na viditelné výsledky. Matthews však varuje před divokým tvrzením některých značek o procentním obsahu látek v těchto přípravcích.


„Některé aktivní látky přestanou být po dosažení určité procentuální hladiny prospěšné a mohou dokonce způsobit i nežádoucí reakci,“ vysvětluje. „Vysoká procenta nemají příliš velkou váhu. Značka Dp Dermaceuticals vyvolává převrat

v péči o pleť používáním vědecky podložených kombinací a volbou aktivních látek, které jsou ve vzájemné kombinaci prospěšné.“


Zjistěte, které aktivní látky to jsou a pro jaké problémy jsou nejvhodnější.


Přehled nejlepších aktivních látek k péči o pleť

Retinaldehyd (vitamín A)

Lidé po celém světě vitamín A milují pro jeho zázračné kouzlo viditelného zpomalování stárnutí. Používá se v mnoha krémech a sérech ke snížení viditelnosti jemných linek a vrásek, vyhlazení textury pleti a zlepšení jejího celkového tónu.

Odborně řečeno, retinoid je třída sloučenin a derivátů vitamínu A v různé formě a různé síly.

Retinaldehyd je klíčovou složkou přípravků Dp Dermaceuticals. Považuje se za nejaktivnější formu retinoidu (vitamínu A), která není na předpis. Pleť ji toleruje daleko lépe než kyselinu retinovou (tretinoin) nebo retinol, současně je nižší i riziko reakce na retinoid.


Retinyl palmitát (vitamín A)

Tento ester vitamínu A se vyrábí sloučením kyseliny palmitové s retinolem. Považuje se za méně dráždivou formu retinolu a pro citlivou pleť je jemnější.Bakuchiol

Podle studií je Bakuchiol ve svém působení srovnatelný s vitamínem A. Zlepšuje pevnost a elasticitu, nezpůsobuje však stejné podráždění (ve srovnání s retinolem). Tato ideální aktivní látka zpomaluje stárnutí suché nebo citlivé pleti.Vitamín C

Vitamín C je další účinný antioxidant, který posiluje tvorbu kolagenu, takže pleť je rozjasněná a na pohled zářivější. Podobně jako většina antioxidantů má zklidňující a hydratační vlastnosti. Díky vitamínu C pleť lépe odolává negativním vlivům vnějšího prostředí.Vitamín E

Další účinná složka podporující tvorbu kolagenu, vitamín E, snižuje viditelnost jemných linek, vrásek a stařeckých skvrn. Snižuje také viditelnost poškození vyvolaného UV zářením a stabilizuje kožní bariéru. Společně s vitamíny A a C zvyšuje odolnost pleti.Niacinamid (vitamín B3)

Tato protizánětlivá složka reguluje aktivitu mazových žláz. Klinicky bylo prokázáno, že niacinamid:

· snižuje viditelnost akné, pigmentací a jemných linek

· zvyšuje hydrataci pleti

· zlepšuje vzhled stárnoucí pleti

· vyrovnává nerovnoměrný tón pletiPantenol (vitamín B5)

Vitamín B5 je známý svým protizánětlivým působením, podporou hojení ran, hydratačním účinkem a působením proti akné. Jako stabilizátor vlhkosti fyzicky přitahuje vlhkost k povrchu pleti a dodává jí živiny.
Kyselina tranexamová (TXA)

Tato kyselina v poslední době vyvolává na scéně péče o krásu rozruch, a my víme proč. (Dp Dermaceuticals ji používá již léta!) Tento účinný inhibitor tyrosinázy snižuje viditelnost VŠECH forem hyperpigmentace, včetně melasmatu.

Kyselina tranexamová dobře spolupůsobí s dalšími rozjasňujícími aktivními látkami: vitamínem C, dipalmitátem kyseliny kojové , lékořicí a estery piperonylu ze slunečnicového oleje.​ 

Rozjasňující sérum Dp Dermaceuticals BRITE LITE™ k domácímu použití obsahuje všech pět osvědčených rozjasňujících látek uzavřených v přípravku HylaFuse™ Complex – systému pro transport kyseliny hyaluronové do kůže (proč je to zásadní, se dozvíte později), který zajistí hlubší proniknutí aktivních látek.Alfa a beta hydroxykyseliny

Tyto kyseliny fungují jako mírné exfolianty, jemně rozpojí vnitrobuněčné vazby přidržující na povrchu matné, odumřelé buňky. Pleť se přirozeným způsobem zbaví odpadních látek a na pohled je hladší a mladistvější.Alfa hydroxykyseliny (AHA)

Tyto ve vodě rozpustné kyseliny účinně působí na povrchu suché kůže, hydratují a zmírňují viditelné známky poškození sluncem a stárnutí.

Do rodiny alfa hydroxykyselin patří:

· kyselina glykolová z cukrové třtiny

· kyselina mléčná z kyselého mléka

· kyselina citronová z citrusového ovoce

· kyselina jablečná z jablek

· kyselina mandlová z hořkých mandlí

· kyselina vinná z hroznů a tamarindBeta hydroxykyseliny (BHA)

Tyto v oleji rozpustné kyseliny rychleji proniknou lipidovými vrstvami mezi kožními buňkami k zaneseným pórům. Používají se v přípravcích k péči o pleť pro:

· normální až mastnou pleť

· akné

· rozšířené póry

· růžovku

· milieAntioxidanty

Antioxidanty jsou složité molekuly vyskytující se v mnoha formách, včetně minerálů, enzymů a vitamínů.


Antioxidanty v péči o pleť převládají, protože ji chrání proti nežádoucím účinkům volných radikálů, nestabilních atomů, které poškozují buňky a způsobují tak onemocnění a stárnutí. Některé z nich tělo produkuje přirozeně, jejich produkci však urychlují vnější vlivy, jako je kouření, alkohol nebo znečištěné ovzduší.


Volné radiály jsou jako malinké "zombie" molekuly. Prochází kolem jiných molekul a berou jim elektrony. Tyto jejich „oběti“ se potom samy změní na volné radikály. Super hrdinné antioxidanty je zachrání, darováním elektronů volné radikály neutralizují nebo už na počátku zastavují jejich tvorbu.


Mnoho výrobků Dp Dermaceuticals oplývá antioxidanty, jako jsou mastné kyseliny omega-3 (např. kyselina linoleová), které skvěle revitalizují, a pleť je díky nim na pohled pevnější.


V této řadě jsou použity také antioxidanty derivované z rostlin, včetně resveratrolu (přirozeně se vyskytujícího ve slupce červených grapefruitů), extrakt ze semen hroznového vína, minerály (oxid zinečnatý) a vitamíny.


Peptidy mědi

Peptidy mědi, konkurující vitamínu A ve zpomalování stárnutí pleti, jsou tvořeny aminokyselinami, stavebními jednotkami proteinů v těle, včetně kolagenu v kůži.


Signalizují tělu, že se má hojit a produkovat více kolagenu tam, kde je ho zapotřebí nejvíc. Výsledkem je hladší pleť s méně linkami a vráskami.